Letní škola ÚSTRu 2024
Dne 29. 8. 2024 se uskutečnila další Letní škola ÚSTRu, tentokrát zaměřená na protikomunistickou rezistenci 40. a 50. let. I tento ročník se odehrál na osobitém místě, a sice v Muzeu Policie ČR v Praze. Tentokrát se již činnosti ujal nový tým Oddělení občanského vzdělávání, nadále však v programu výrazně pomáhali výzkumní pracovníci z ÚSTR a Muzea paměti XX. století. I o této letní škole vznikla obsáhlá reportáž s fotografiemi, přístupná zde. Po přednáškách historiků proběhla v obecenstvu bouřlivá debata o metodách komunistické justice, v níž se opět probíral případ soudce Roberta Fremra (k němu vydal ÚSTR tiskovou zprávu.)
V následném programu se návštěvníků ujali pracovníci vzdělávacího oddělení. Lukáš Holata seznámil návštěvníky s používáním nové aplikace na virtuální realitu, jež umožňuje osobně navštívit sovětské gulagy. I já jsem ji otestoval. "Tak co, zažil jste nástup na placu," ptal se mě pak Jan Samohýl. "Ano," povídám. "A co ten dozorce, zastavil vás?" "No, křičel na mně, ale já jsem prošel skrz něj," odpověděl jsem po pravdě. Ovládání pohybu ve virtuální realitě je totiž náročné. Lukáš Holata vysvětlil návštěvníkům i fungování gulagu a popsal technické i právní potíže při tvorbě takové aplikace i dobrodružném sběru dat na území Ruské feferace.
Velmi poučný byl i výklad Jana Procházky o fungování táborů nucené práce, jež bylo podáno vskutku velmi sugestivně a s neformální bezprotředností. Ve výkladu korigovall některé mýty šířené třeba filmem Skřivánci na niti a vysvětlil význam pracovních útvarů. Z výkladu bylo vidět, že Jan Procházka je do tématu opravdu hodně ponořen a návštěvníci měli opět možnost poznat informace o tématu takříkajíc z první ruky. Mapy k táborům nucené práce a pracovním útvarům pak Jan Procházka zveřejňuje na webu oddělení historické kartografie HÚ AVČR a všem návštěvníkům poskytl i vyčerpávající bibliografii odborné literatury a memoárů bývalých vězňů. Dodejme, že přednášky o osudech vězňů z táborů nucené práce nabízí školám také Lubomír Vejražka, jenž přitom využívá vlastních unikátních materiálů z rozhovorů s přeživšími.
A nezamlčme učitelům dějepisu, že svou Letní školu badatelské výuky pořádal 22.-23.8.2024 i tým rudých edukátorů, a to opět v DOXu na Praze 7. Tentokrát bylo jejich tématem Trvání a změny od pravěku do současnosti. Program je k vidění zde. V rámci programu proběhla i debata, v níž nehistorička Veronika Pehe poučila, jak správně psát o dějinách příšerných devadesátek. Jako členka extrémistické neziskovky A2larm a pracovnice Ústavu pro soudobé dějiny AVČR je pro tento úkol nepochybně nanejvýš povolaná. Z dnešního hlediska zaujme, že v programu vystoupil Pavel Žalský ze ZŠ Vrchlabí, jenž je dnes autorem většího množství zajímavých materiálů pro výuku dějepisu podle revidovaných RVP.
Ivo Cerman