Konference Československo v letech 1945-1948

Volali-li naši didaktici již před pár lety po redukci dějepisu na dějiny 20. století, pak tlak novinářů a senzacechtivost vedly v praxi k redukci na ještě kratší období: na léta od konce druhé světové války po Únor 1948. 

Právě z toho důvodu by mohla učitele dějepisu zajímat důležitá konference Československo v letech 1945-1948, která se právě na toto téma zaměřila. Zde je program, reportáž s fotografiemi zde, jsou tam i odkazy na videa s vybranými přednáškami. Konferenci uspořádaly společně Jihočeské muzeum, Státní oblastní archiv Třeboň a ÚSTR.

Ačkoliv část publicistů a historické obce zkoumá toto období jen z hlediska odsunu "našich" Němců, bylo to zároveň období nástupu totalitní moci. Současný trend, který reprezentuje zejména ÚSTR, posouvá nástup totalitního sovětského režimu dozadu, již do května 1945 u nás, resp. od října 1944 na Slovensku. Tato perspektiva byla upevněná na této konferenci, zejména v úvodních referátech Ladislava Kudrny, Kamila Nedvědického a Ivo Cermana. Pak je ovšem třeba "dorovnat" i výklad o odsunu a na místo kolektivní viny Čechů se ptát, které konkrétní orgány byly zodpovědné za transporty, popravy a střelbu na hranicích. Ministerstvo vnitra měl pod sebou komunista Václav Nosek, KSČ ovládala i další silové resorty.

Tato druhá půlka otázek však na konferenci otevřena nebyla. Střelba na hranicích však byla zpracována ve starším projektu ÚSTRu, na konferenci byl představen německo-český projekt Der Eiserne Vorhang, který kauzu redukuje jen na německé oběti. Zde link. Směrem dozadu se pousouvají i příčiny měnové reformy 1953. Důležitá otázka měnové reformy roku 1945 a zavádění plánovaného hospodářství zde byly také diskutována. Každému, kdo se chce dozvědět aktuální stav vědění, doporučuji podívat se na videa z této konference. Příspěvky budou publikovány ve sborníku. 

Ivo Cerman