Zabitej čas

  1. Zamyslete se nad slovy písně M. Davida. Je zabíjení času obhajováno, nebo kritizováno? Shodují se záběry s textem písně? S jakými atributy jsou spojováni mladí lidé trávící čas v pasáži?
  2. Pokuste se o srovnání toho, v čem se životní styl mladých lidí, jako byl Pavel, odlišoval od dobové ideologické normy.

Úvodní píseň M. Davida „Zabitej čas“ nás vtahuje do prostředí života pražské mládeže poloviny 80. let. Devatenáctiletý Pavel (Lukáš Vaculík) pracuje jako čistič oken a veškerý volný čas tráví v pražských pasážích, bistrech a na diskotékách s partou zloděje Robyho. Klip odráží dobovou realitu a perspektivu části tehdejší mladé generace, která místo aktivního budování socialistické společnosti hledala alternativu pro svůj životní styl v podobě „zabíjení“ času v městských pasážích a na diskotékách.

Láska z pasáže (1984, r. Jaroslav Soukup)

Kriminální drama režiséra Jaroslava Soukupa natočené v roce 1984 vypráví o mladém muži Pavlu Křížovi, který je formálně zaměstnán jako čistič oken. Peníze však získává hlavně z nelegální činnosti, jako jsou například krádeže a podvody. V práci dostane k ruce mladou brigádnici Janu, která o Pavlově ilegální činnost ví, ale nesouhlasí s ní. Avšak i přes to se mezi nimi začne vyvíjet cosi víc než jen přátelství mezi kolegy.