Tajemník a zájmy pracující třídy

  1. Popište adjektivy postavu tajemníka OV KSČ Pastyříka. Popište zasedání na OV KSČ, na které přichází ředitel Krampera.
  2. Jakým způsobem je problém s pribináčky vyřešen? Kdo je za problém zodpovědný?

Kubánek se rozhodne problém s pribináčky hnát až před nejvyšší instanci, před tajemníka OV KSČ Pastyříka. Tajemníka na okresním výboru ale nezastihne, nechá mu tedy dopis poněkud zkratkovitého charakteru („Myslíte si, že pribináček a dva rohlíky stačí jako svačina pro kombajnéra?“). Tajemník ovšem stejnou otázkou zaskočí při zasedání ředitele státního statku Kramperu, ten ale nedokáže odpovědět. Krampera později opět tutéž otázku směřuje na soudruha Kolíska, který má svačiny na starosti a má zjednat nápravu.

V ukázce se ukazuje autorita vyšších kádrů a divák je ubezpečen, že ty nejvyšší pozice jsou obsazeny spravedlivými a moudrými lidmi na svých místech. Důležité je, že okresní tajemník naslouchá lidem, přestože se s ním Kubánek osobně nesetká, jeho hlas nezanikne.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).