Spolupráce s StB

  1. Jak byste vysvětlili Luďkovu promluvu o intuici? Lze na základě takové „intuice“ soudit lidi?
  2. Věnujte pozornost spisu. Může fotokopie z archivu změnit někomu jeho dosavadní život? Jak by se mělo s archivem zacházet, k čemu by měl sloužit?

Ukázka představuje zvrat ve filmu. Do té doby morálně nenapadnutelný disident, profesor Josek, je obviněn svým zeťem Luďkem z udavačství. Luděk přináší kompletní spis profesora označený jako Doktor, který byl považován za ztracený nebo zničený. Podezření o profesorově udavačství a spolupráci s StB tak získává své reálné obrysy. Ukazuje se, že Josek udával na svého soka v lásce, sochaře Bořka, kterým byl požádán o pomoc při vystavení modré knížky. Nakonec byl sochař na základě informací od Joska donucen opustit republiku. Josek pak vychovával jeho dceru, která žila v domnění, že Josek je jejím skutečným otcem.

Kawasakiho růže (2009, r. Jan Hřebejk)

Dramatický příběh pojednává o renomovaném psychiatru Pavlovi (Martin Huba), který je na první pohled seriózní muž, řádný občan i uznávaný vědec. Všechny své rodinné i společenské role plní na výbornou, ale pouze do té doby, než se objeví kopie spisu o jeho spolupráci s StB, který pochopitelně odkrývá zajímavé skutečnosti. Pro Pavla to znamená naprostý zvrat, a to především v kruhu rodiny. V příběhu dochází ke konfrontaci s minulostí a vyrovnávání se se svým vlastním svědomím a nedůvěrou vlastní rodiny.