Rodičovské schůzky

  1. Jaký vztah mají dvojčata ke škole? Je tento vztah „historický“, tj. lze ho jednoznačně identifikovat s nějakou dobou?

SRPŠ – Sdružení rodičů a přátel školy - bylo formální platformou spolupráce mezi rodiči a školou. Fakticky sloužilo především ke zprostředkování informací o studijních výsledcích dětí. Ukázka z komedie Vážení přátelé, ano ilustruje především sociokulturní prostředí dospívající mládeže, která se již výrazně vzdálila představám režimu, ale i generaci svých rodičů. Ukázka dokumentuje především liberální prostředí, které ve značné části českých rodin panovalo. Uvolněný vztah ke škole přitom předjímá liberalizační tendence výchovy a vzdělávání v 90. letech.

Vážení přátelé, ano (1989, r. Dušan Klein)

Film natočený na samém sklonku éry socialismu si bere pod drobnohled poměry ve vedení podniku na výrobu zdravotnické keramiky. Hlavní postava v podání Milana Lasici se během personální obměny v managementu stane náměstkem nového ředitele. Přes poměrně vysoký post a starosti, které taková pozice přináší, cítí náměstek potřebu realizovat se mimo podnik a pouští se na vlastní pěst do výroby kachlových kamen. Komedie je trefnou společenskou satirou reflektující danou dobu.