Pokus o emigraci

  1. Proč panuje na hranicích tak nervózní atmosféra, proč celníci prohledávají auta a co hledají?
  2. Zkuste se zamyslet, jak událost v ukázce zasáhla život rodiny. Jaký život žili předtím a jaký mohou čekat po návratu?

Klíčová scéna dělící film na dvě poloviny zachycuje rodinu hlavního hrdiny jedoucí na dovolenou. Podle vybavení i destinace (slovenské Komárno na hranicích s Maďarskem) jedou k moři nebo na Balaton. Jejich nervozita je pochopitelná, na počátku sedmdesátých let nebylo běžné jezdit do zahraničí a rodinná dovolená byla plodem dlouhého byrokratického procesu (získání tzv. výjezdní doložky, valut atp.). Na konci tohoto procesu bylo ještě nesamozřejmé překročení hranic – celníci mohli hledat schované valuty, cestovní doklady nemusely být v pořádku. Omezené množství valut a prověřování každého, kdo měl zájem vycestovat, to byla opatření, která měla zabránit tomu, aby lidé využívali cestování k emigraci. Jak celníci zjistili, emigraci měla v plánu i rodina v ukázce, i když to věděla jen matka a otec, který chtěl pokračovat ve vědecké kariéře ve Spojených státech. Pokus o emigraci s sebou nesl celkové ohrožení sociálního statusu, kariéry i vzdělání dětí. I když mohly být důvody emigrace ekonomické nebo osobní, neúspěšní emigranti se dostávali do podobných problémů jako političtí odpůrci režimu. Ukázku tak lze využít k diskuzi o odlišné roli státu a jeho možnostech ovlivňovat své občany, kterými v minulosti disponoval.

Občanský průkaz (2010, r. Ondřej Trojan)

Na motivy knihy Petra Šabacha a podle scénáře Petra Jarchovského natočil Ondřej Trojan další ze série nostalgicky vyznívajících tragikomedií, v níž se snaží zachytit chlapecký svět, ve kterém se střetává reálný socialismus s pubertálním rebelantstvím. Zaměřuje se především na konflikt mladých lidí a politického systému ztělesňovaného policejním aparátem. Příběh čtyř dospívajících mladíků je symbolicky ohraničen dvěma barevně odlišnými dokumenty – červeným občanským průkazem a modrou knížkou. Z pozice „mániček“ se režisér pokusil postihnout hudebně-kulturní rozměr vzdoru proti oficiálně prezentované kultuře.