Jazyky představitelů moci

  1. Co průběh jednání vypovídá o štábní kultuře socialismu na této úrovni (státní statek)?
  2. Do jaké pozice je ředitel státního statku Krampera postaven citátem z Psohlavců? (viz ukázka Pracující a okresní tajemník)

Na žňovém štábu se na přetřes dostává pribináčková problematika (svačina, kterou jeden z kombajnérů na poli hrubě odmítl jako nevhodnou). Nejdříve je soudruhem Kolískem pribináčková svačina označena jako kaloricky vyhovující. To kombajnéra Holečka rozpálí takovým způsobem, že se dostává do střetu s ředitelem Kramperou (vyšším kádrem). Teprve v této hádce se vyjevují pravé tváře jednajících stran, formální a vyprázdněný jazyk jednání je odhozen. Ukazuje se, že na žních, kterými se ředitel a náměstek ohánějí, nejvíce záleží právě Holečkovi a lidem na poli, pro které vedení není schopné zajistit ani odpovídající svačiny. Nakonec dochází i na pověstné: „Do roka a do dne!“

V ukázce dochází ke střetu mezi vyšším kádrem a kariéristou, jehož oficiální jazyk se jeví jako vyprázdněný, a kombajnérem, který je přes svou zemitost vzorným pracovníkem a lepším komunistou než ředitel státního statku. Právě ke konfrontaci rozdílného jazyka, kterým se mluví na jednání, a skutečnou podstatou práce a péče o pracující je ukázka vhodná.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).