Hlasování

  1. Jak reagovali turisté na apel vedoucího, aby se výprava vrátila domů hned druhý den? Co se podle vás stalo, že museli hlasovat o okamžitém návratu?
  2. Co vám připadá na samotné situaci a průběhu hlasování turistů v autobuse těžko uvěřitelné?
  3. Dokážete odhadnout motivaci jednání postavy ztvárněné Pavlem Zedníčkem?

Populární možností, jak se v době omezeného cestování v 70. a 80. letech dostat do ciziny, byly zájezdy ROH, ať už pobytové, například do Jugoslávie k moři, nebo poznávací. Zatímco v 50. letech dostávali poukazy na odborovou rekreaci nejlepší pracovníci za odměnu, od 60. let zajišťovalo ROH v podstatě masovou rekreaci. V ukázce z koprodukčního seriálu o osudech emigrantů v 80. letech Konec velkých prázdnin jsou účastníci zájezdu ROH po stopách dělnického hnutí konfrontováni v Rakousku s noční emigrací dvou občanů. Ostatní rekreanti jsou nuceni zaujmout k této události politický postoj a veřejně ho deklarovat. Ukázka zdůrazňuje manipulativní rozměr hlasování, především nátlak vedoucího, aby jeho rozhodnutí bylo formálně schváleno. Ačkoli účastníci zájezdu nesouhlasí, nátlaku se podvolí. Ukázka tak ilustruje mechanismy ovládání skrze formální rituály souhlasu.

Konec velkých prázdnin (1994, r. Martin Luther)

Šestidílný koprodukční seriál zachycuje osudy emigrantů, kteří se v 80. letech rozhodli opustit socialistické Československo. Režisér se snažil přiblížit postoje, motivy, ambice i iluze pestré skupiny českých a slovenských občanů, kteří se rozhodli k riskantnímu životnímu kroku a na rozdíl od většiny obyvatel socialistického Československa zvolili cestu emigrace. V časové rovině jednoho roku (1983) sledujeme prolínání příběhů prominentního herce, kterému při útěku zahyne syn, rodiny zubaře, usilujícího dosáhnout na Západě prosperity, nebo partnerů, kterým socialistický stát neumožňoval žít v souladu s vyznávanou vírou a rozvíjet vlastní nadání. Snímek přibližuje kritické životní situace a dramatické okamžiky přechodu hranic včetně potíží, se kterými se emigranti museli potýkat v rakouském utečeneckém táboře nebo při čekání na azyl.