Gustav Husák

  1. Poslechněte si projev Gustava Husáka a řekněte, co myslí dvěma cestami vývoje. Jakými slovy popisuje správnou cestu a co bylo jejím skutečným obsahem?
  2. K jaké předchozí schůzi na stejném místě odkazuje komentář? V jakém období se tato schůze odehrála a jaké změny proběhly v Československu? Jsou tyto změny patrné i na záběrech?

Záběry pochází ze schůze (v dobovém žargonu „aktivu“) komunistické strany v srpnu 1969 v Praze, a především z hlavního projevu Gustava Husáka (od dubna 1969 první tajemník ÚV KSČ). Schůze se konala symbolicky v hale ČKD Vysočany, kde v dramatickém období po invazi probíhal mimořádný, tzv. vysočanský sjezd KSČ, který se postavil proti okupaci a jehož závěry však byly na konci srpna 1968 zrušeny. Husákův projev ale nepojmenovává události, na které sjezd reaguje, přímo, mluví velmi obecně o dvou cestách a nezmiňuje vojenskou okupaci. Kurz pouhého revidování špatné cesty (myšleno reformního „socialismu s lidskou tváří“) a hodnocení předchozího vývoje jako pouhé odchylky potvrzuje i přítomnost osobností spjatých s pražským jarem (Ludvík Svoboda, Valtr Komárek), z nichž někteří byli s postupující normalizací z KSČ odstaveni. Záběry na ně měly ukázat, že souhlasí s novým kurzem KSČ a změny jsou legitimní.

Přerušené jaro (1998, r. Jefim Fištejn, Milan Maryška)


Námětem trojdílného dokumentu z dílny Jefima Fištejna a Milana Maryšky jsou události ze srpna 1968. Dokument je protknut dobovými záběry a doplněn komentáři pamětníků, kteří se událostí spojených s koncem pražského jara přímo účastnili. Ve snímku vystupují v rolích svědků i známé osobnosti jako například herečka Vlasta Chramostová či sochař Olbram Zoubek.