Fronta na manšestr

  1. Popište, co dělají osoby v ukázce. Jeví se obchod plný čekajících lidí jako abnormální událost?
  2. Dokážete z ukázky určit, jak náročné bylo stání ve frontě a co pro běžného občana obnášelo? Jak rozumíte slovům jedné ze zákaznic „My už jsme tady dvě hodiny a musíme taky do práce, ne?“

Ve snímku o dvou mladých kamarádech, kteří po maturitě nastoupili do svého prvního zaměstnání v plzeňské Škodovce, zachytil Jaroslav Soukup na pozadí hlavní dějové linie velké množství reálií raných 80. let. Hlavní hrdina Ondřej se v ukázce snaží porozumět rozpadajícímu se vztahu se svou dívkou. Navštěvuje ji v prodejně textilu ve chvíli, kdy zde zákaznice čekají na manšestr.

Vítr v kapse (1982, r. Jaroslav Soukup)

Komedie režiséra Jaroslava Soukupa z prostředí plzeňské Škodovky nahlíží do životů dvou kamarádů Ondřeje a Cyrila. Tito dva mladíci hned po maturitě na průmyslovce nastupují do prvního zaměstnání, ve kterém se potýkají nejen s novou životní rolí, ale také s přicházející dospělostí a postupem času si ujasňují své plány do budoucnosti. Generační rozdíly jsou zde představeny v konformním duchu – mladí nakonec své omyly vždy uznají a "zapojí se". Film nastartoval kariéry idolů 80. let – Ludvíka Vaculíka a Sagvana Tofiho.