Zápisy z návštěvní knihy výstavy „Za obnovu Ještědu

Zdroj: Ještěd 11x jinak. Liberec 2014

Výstava proběhla r. 1963, byly zde prezentovány soutěžní návrhy včetně vítězného projektu architekta Karla Hubáčka.

Návrh soudruha Hubáčka je sice pěkně řešený, ale zapomínáme na ráz horský. Je nutné si uvědomit, že se jedná o horskou chatu, a jak má správná horská chata vypadat, ukazuje návrh č. 8. Je spíše dle slovenského vzhledu, kde si soudruzi Slováci takových maličkostí obzvláště všímají a tyto chaty padnou do klína hor jako ulitý. Chceme něco super-moderního, ale toto se nespojí s rázem krajiny.

Vítězný návrh se mě nelíbí, neodpovídá charakteru krajiny, a jako dominanta nebude svou ultramoderností vhodný.

Nemožný.“ – kadeřnice z náměstí F. X. Šaldy

Vítězný návrh soudruha Hubáčka na mě působí dojmem něco supermoderního a abstraktivní stavbou a moderní „Bílou paní ještědskou“ nehodící se na vrchol Ještědu. Soudruzi, pamatujte, že stavíme pro naše potomky a ne pro sebe, aby to též vydrželo a přetrvalo věky. Aby naši potomci nemuseli se o nás špatně vyjadřovat, nechci říct na nás nadávat.

Návrh č. 10 a č. 11 odpovídá našim představám o moderním hotelu. Vítězný návrh je až příliš moderní.

Doporučuji návrh č. 11 neb vítězný plán patří na Mars.

Myslím, že nejlépe všem požadavkům z hlediska architektonického, účelového i finančního odpovídá návrh číslo 9 (Hubáček). Odpovídá názorům mladé generace, která myslí již o 50 let napřed. Dnešní architekti by měli být, myslím, smělejší.

Vítězný návrh odpovídá duchu konce XX. století. Svým pojetím předešel dobu, kdy bude rozhodovat jednoduchost formy, účelnost spolu s hlediskem ekonomickým. Nepřekvapuje mne, že většina pisatelů návrh odsuzuje. Máme dost příkladů z historie, kdy průkopníci nových myšlenek a vynálezů byli odsuzováni jen proto, že svým pohledem předešli názory a morálku lidí své doby. Doporučuji realizaci.

Nemám nic proti vítěznému návrhu, ale nejsme na Marsu!

Po shlédnutí vystavených návrhů mne nejvíce upoutal návrh číslo 9, neboť nestavíme pro dnešní dobu, ale je to stavba budoucnosti.

Horský hotel má být opravdu horský. Tomu myslím odpovídá návrh číslo 8. Návrh označený jako vítězný je sice moderní, ale ošklivý a nevhodný. Nedělejme z Ještědu Mars.

Často se obdivujeme odvážným stavbám cizí architektury s povzdechem, že něco podobného u nás nemáme. Je tedy na místě stát v cestě vytvoření díla nového a pokrokového?

Vítězný návrh ing. Hubáčka považuji za vynikající po všech stránkách. Chceme přeci stavbu odpovídající dnešní době a ne nějakou „Gebirgshütte“ z počátku tohoto století, jak si snad přejí někteří pisatelé.

Nestavte nic.