Seriál o majoru Zemanovi

  1. Znáte seriál Třicet případů majora Zemana? Jak byste jej hodnotili?
  2. Co režisér Sequens hodnotí na seriálu? K jaké stránce tvorby se vyjadřuje a o jaké naopak mlčí? Co může toto mlčení znamenat?

Seriál Třicet případů majora Zemana vznikl ve spolupráci mezi Československou televizí a federálním ministerstvem vnitra. Měl prezentovat pohled na dějiny, který odpovídal představě vládnoucího režimu, a v tomto smyslu důsledně dezinterpretoval historickou skutečnost. Režisér Sequens byl režisérem celého cyklu a této manipulativní podstaty seriálu si byl jistě vědom. Ve svém vyjádření zdůrazňuje především technické aspekty práce na seriálu, obsahu se dotkne jen letmo. V podobném duchu se Sequens vyjadřoval i po listopadu 1989.

Křeslo pro hosta (ČST, 1980)

Televizní pořad vysílaný Českou televizí od roku 1980. Slovanský tanec od Antonína Dvořáka, titulní melodie pořadu, zahajoval 30minutový pořad, ve kterém se pravidelně objevovaly známé a zajímavé osobnosti, kterým byly kladeny rozličné otázky z publika. Pořad ilustruje televizní kulturu 80. let 20. století, která měla jiné parametry než dnešní zábava. Přístup k "celebritám" byl daleko více pietní a uctivý, na druhé straně nesměla chybět pozitivní a oceňující prohlášení loajality vůči režimu.