Pracovní kolektiv

  1. Na základě Holečkových výroků popište, jaké hodnoty jsou spojeny s brigádou.
  2. Jak Straka brigádu „ohrožuje“?
  3. Existují v dnešní společnosti paralely ke kolektivům jako je „brigáda“?

Ukázka navazuje na jednání žňového štábu, ze kterého se Kubánek s Holečkem vracejí. Kombajnéři již vědí, že Kubánek na štábu hovořil o omluvě, kterou Straka dluží dívce, na níž se kvůli svačině hrubě utrhl. Straka před ostatními kombajnéry omluvu důrazně popírá. Táta Holeček ho důrazně upozorní, že svým hrubým chováním dělá ostudu celé brigádě.

Právě soudržnost brigády, na kterou Holeček poukazuje, je nejzajímavějším motivem ukázky. Pracovní kolektiv měl být jedním z pevných kamenů společnosti. Na soudržnosti pracovníků závisela plánovaná ekonomika, orientovaná na plnění pracovních kvót. Jen v málo případech se ale podařilo dosáhnout skutečně idylických vztahů uvnitř pracovních skupin. Kombajnér Straka může být příkladem problémového pracovníka, který hledí jen na svůj užitek, stěžuje si na svačiny a domlouvá si melouchy.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).