Podoby emigrace

  1. Proč se rodiče rozhodli emigrovat? Čím argumentují?
  2. Jaký má na vztahy v rodině dopad to, že rodiče závažné rozhodnutí nekonzultovali se svými dětmi? Proč se tak zachovali?

Ukázka z prvního dílu seriálu Konec velkých prázdnin otevírá příběh rodiny slovenského zubaře Bohdana Černiaka, který přijme nabídku svého kolegy pracovat na Západě. Doma má rodina slušnou životní úroveň, což dosvědčuje i fakt, že získá výjezdní doložku na dovolenou do italských Benátek. Aniž by úmysl konzultovali předem se svými dětmi, rozhodnou rodiče, že si rodina na cestě do Itálie zažádá v Rakousku o azyl.

Konec velkých prázdnin (1994, r. Martin Luther)

Šestidílný koprodukční seriál zachycuje osudy emigrantů, kteří se v 80. letech rozhodli opustit socialistické Československo. Režisér se snažil přiblížit postoje, motivy, ambice i iluze pestré skupiny českých a slovenských občanů, kteří se rozhodli k riskantnímu životnímu kroku a na rozdíl od většiny obyvatel socialistického Československa zvolili cestu emigrace. V časové rovině jednoho roku (1983) sledujeme prolínání příběhů prominentního herce, kterému při útěku zahyne syn, rodiny zubaře, usilujícího dosáhnout na Západě prosperity, nebo partnerů, kterým socialistický stát neumožňoval žít v souladu s vyznávanou vírou a rozvíjet vlastní nadání. Snímek přibližuje kritické životní situace a dramatické okamžiky přechodu hranic včetně potíží, se kterými se emigranti museli potýkat v rakouském utečeneckém táboře nebo při čekání na azyl.