Paměť před očima. Fotografie a obraz minulosti

13. prosince 2017, 14:00—18:00, Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

Odpolední workshop určený učitelům i studentům zkoumá z různých úhlů vztah paměti a fotografie jako dokumentu, autorského média, prostředku společenské aktivity. Jak fotografie ovlivňují naše vzpomínání? Kudy vede hranice mezi objektivním záznamem a angažovaným zachycením skutečnosti? Seminář nabídne jak metodiku projektu Historylab.cz, tak workshop k aktuálním výstavám centra DOX; PŘED OČIMA: Příběhy Iráku Rekonstrukce paměti.

Z organizačních důvodů je seminář přesunut z 6. 12. na 13. 12.

Program: 

13.45–14h   Registrace účastníků

14–15h   Vzdělávací aplikace Historylab.cz (ÚSTR)

Jak fotografové utvářejí obraz světa? Co a jak lze z fotografií vyčíst o minulosti? Jak fotografie ovlivňují naše vzpomínání? Společně rozebereme případy, kdy fotografie změnily dějiny, ale podíváme se i na snímky, které naopak neovlivnily vůbec nic. Během workshopu využijeme aplikaci Historylab.cz pro práci s historickými prameny ve škole, právě vzdělávací perspektiva pro nás bude klíčová.

15 – 15.30   Občerstvení

15.30 – 17.30   S kůží na trh - Vzdělávací program výstavě PŘED OČIMA: Příběhy Iráku Rekonstrukce paměti(DOX)

Na obě výstavy je možné dívat se z různých úhlů pohledu. Můžete sledovat Irák a Ukrajinu očima místních fotografů a umělců. Můžete vidět paralelní obraz obou zemí ve válečném konfliktu vedle toho, který prezentují média a fotografie velkých světových agentur. A pak lze sledovat životy autorů, které plynou válce navzdory. Co znamená tvorba obrazů pro konkrétní lidi v konkrétním místě?

17.30 – 18h Závěrečná diskuze

 

Lektoři:

Čeněk Pýcha (Ústav pro studium totalitních režimů Praha)

Jiří Raiterman (Centrum současného umění DOX)

 

Vstup ZDARMA. Účastníci workshopu obdrží certifikát centra DOX o účasti na pedagogickém workshopu.

Rezervace nutná na adrese: jiri@dox.cz