Náhradní díly 1

  1. Disponuje vedoucí skladu kýženým řemenem nebo Kubánkovi lže? Proč by lhal?
  2. Zamyslete se nad postavou skladníka. Mohl by takové jednání uplatnit i v dnešní společnosti, stojící na kapitalistických principech?

Brigáda se přesunula na jižní Moravu. Kubánek má obstarat náhradní díl pro kombajn, který zůstal stát na poli, a vydává se do místního skladu náhradních dílů. Neochotný vedoucí Kubánkovi nevyhoví a náhradní díl mu poskytnout nechce, říká, že řemeny nejsou, nasedá do auta a odjíždí. Ukázka poukazuje na poměry ve skladech, kde se vedoucí stávali neomezenými vládci ve svém království. Co měli a pro koho, zůstávalo pouze na nich. Plánovaná ekonomika, pro kterou byl charakteristický nedostatek, vytvářela prostředí podporující různé formy „kšeftování a šmelinářství“.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).