Masakr v Rudolfově

  1. Jaké byly podle vás důvody tak tvrdého zásahu vůči mládeži, která přijela poslouchat hudbu a bavit se? Čím ohrožovala nekonformní hudba režim?

30. března 1974 se měla v jihočeském Rudolfově konat rocková přehlídka s plánovaným vystoupením oblíbené kapely The Plastic People of the Universe. „Plastici“ kvůli své neochotě ke kompromisům přišli v roce 1970 o status profesionální skupiny a znormalizovaná kulturní scéna začala klást jejich vystupování překážky. Dříve než stačili Plastici v Rudolfově vystoupit, zasáhla proti jejich fanouškům velice brutálně Státní bezpečnost. Mladí lidé byli surově zbiti a museli utíkat 5 kilometrů do Českých Budějovic. K útokům docházelo i na budějovickém nádraží. Represivní zásah Bezpečnosti měl dohru i u soudu – řada lidí byla odsouzena za výtržnictví a útoky na veřejné činitele. Tvrdý zásah proti fanouškům undergroundu měl být především důrazným vzkazem bezpečnostních orgánů jak hudebníkům, tak jejich sympatizantům. Další aktivity policie se pak zaměřily přímo proti členům skupiny.

The Plastic People of the Universe (2001, r. Jana Chytilová)

Dokument přibližuje fungování undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe v 70. letech a přináší i dnešní reflexi zkušenosti jejích členů. Scénář se zaměřuje nejen na konflikty kapely s režimem a okolnosti jejího působení v disentu, ale také na hudební produkci. Nekončí tedy rokem 1989, ale zachycuje například koncert kapely v New Yorku v roce 1998. Dokument je také posledním popisem událostí protagonistou a leaderem kapely Milanem „Mejlou“ Hlavsou, který zemřel krátce po jeho dokončení.