Jihočeská idyla

  1. S jakými kulturními významy buchet jste se setkali? Jak je tento motiv použit v seriálu?
  2. Srovnejte tuto ukázku se sérií ukázek týkajících se pribináčků. Jak si stojí buchty jako svačina pro kombajnéra proti pribináčkům? Jakou úlohu (symbolickou, funkční apod.) může hrát jídlo v charakteristice společnosti, rodiny apod.?

Kombajnéři ubytovaní ve staveních si mohou užívat idylického života na jihočeské vesnici, ke kterému patří i hojnost jídla. Domácí kombajnérům nabízí buchty a na večer slibuje uzené s houbovou omáčkou s ujištěním, že „se chlapci pomějou“. Obraz štědrosti a hojnosti je ještě podpořen hudební stopou, život na vsi plyne ve veselém rytmu od tvrdé práce k plnému talíři.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).