Stopy paměti ve městě

V další z historických dílen projektu “Škola versus paměť” jsme se přesunuli přímo do pražských ulic. Studenti oboru historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy si připravili výklad k místům v centru města, ukazovali proměny jejich identit a významy s nimi spojené. Studenti a studentky představili zúčastněným kolegům a učitelům především místa, kde je možné sledovat překrývání různých historických vrstev - Palachovo náměstí, konflikty různých vzpomínání - Klárov nebo proměny národního narativu - Staroměstské a Malostranské náměstí. Zastavili jsem se ale i  u míst, která běžně jako důležitá nevnímáme - jako je bývalé sídlo Mezinárodního svazu studentstva na ulici 17. listopadu, díky kterému jsme otevřeli otázku nového zájmu o památky ze 70. a 80. let.

Dramaturgie se tentokrát zaměřila především na využití moderních technologií v žánru historické procházky. Trasa vycházky byla i s doprovodnými materiály k dispozici v elektronické formě pro tablety a chytré telefony. Kromě originálního obsahu jsme se zaměřili i na využití existujících projektů nabízejících alternativní čtení pražské minulosti - Praha sdílená a rozdělená, Paměť národa nebo Vetřelci a volavky. Tyto projekty vlastně konstruují a zvýznamňují paměťové vrstvy, které lze pak díky internetu na jednotlivých místech v reálném čase “odkrývat” a listovat jimi. Na jednotlivých zastávkách jsme promýšleli především možnosti didaktického využití webových aplikací, digitálních obsahů a jejich zapojení do interaktivní a inovativní výuky dějepisu.

Historické dílny budou pokračovat opět v novém akademickém roce, mimo jiné se jistě podíváme znovu do “terénu”. Více informací o “Historických dílnách” naleznete na http://schoolxmemory.eu/historicke-dilny.html.